Bruņinieku iela 25, Rīga (Anli)
Vairāk nekā 20 gadus kopā ar jums!

Terapeitiskā zobu ārstēšana

Terapeitiskā zobu ārstēšana

Zobārstniecības klīnikā “Dental Pluss” tiek veikta terapeitiskā zobu ārstēšana: zobu profilaktiskā apskate, mutes dobuma vispārējais novērtējums, ārstēšanas plāna sastādīšana, kariesa un tā komplikāciju ārstēšana. Izvērtējot jūsu zobu stāvokli un simptomus, nosakot diagnozi, ārsts var uzklāt atjaunojošu materiālu – plombi, lai atjaunotu bojāto zobu cietos audus.

Kā tiek veikta zobu ārstēšana?

Bojātie zoba audi (kariess) tiek izņemti, pēc tam ar plombējamajiem materiāliem tiek atjaunota zoba anatomiju un funkcijas. Ja kariozais bojājums ir ļoti dziļš, parādās zoba nerva iekaisuma simptomi, var tikt veikta sakņu kanālu ārstēšanu un sekojoša plombēšana.

Kad ir jāveic zobu terapeitiska ārstēšana?

Biežākais iemesls, kāpēc pacienti vēršas pie speciālistiem, ir zobu kariess, ko sauc arī par zobu bojāšanos. Nav noslēpums, ka aplikums, kas uzkrājas uz zoba virsmas, var būt bīstams mutes dobuma veselībai. Mikroorganismi, kas atrodas aplikumā, ražo skābes, kuras, nonākot līdz emaljai, to demineralizē – mīkstina un bojā. Ja šis process turpinās ilglaicīgi, uz zobu virsmas parādās caurumi.

Kāpēc tas notiek?

Pakāpeniska demineralizācija (minerālu vielu zudums) mīkstina zoba cietos audus, un tie, neizturot slodzi, kas rodas, kad tiek sakošļāta pārtika, lūzt – veidojas dobums. Nokļūstot zoba audos, mikroorganismi izdala toksīnus, skābes, un, ja šis process turpinās ilgstoši, tiek bojāts zoba nervs un ar vienkāršu plombēšanu vairs nepietiek. Tāpēc nevilcinieties, jo labākā ārstēšana ir regulāra profilakse.

Kā atpazīt zobu kariesu?

Pamanīt zobu bojāšanos nav grūti – viens no acīmredzamākajiem simptomiem ir sāpes, kas pastiprinās ēdot aukstus un saldus ēdienus. Var parādīties plankumi (balti, brūni) vai caurumi uz zobu virsmām. Ja attīstās kariess, parādās slikta elpa. Tiklīdz pamanāt jebkādus iespējamos simptomus, obligāti jāvēršas pie zobārsta – tā varēsiet izvairīties no nopietnākām saslimšanām, efektīvi atrisināsiet problēmas, saglabāsiet zobu audus un ietaupīsiet naudu.

Kāpēc rodas kariess?

Kariess rodas grūti aizsniedzamās vietās, kuras nav iespējams iztīrīt ar zobu birsti: nelīdzenās košanas virsmās un arī zobu kontaktu vietās. Tāpēc mutes dobuma kopšanai ieteicams lietot zobu diegu, starpzobu birstītes un regulāri veikt profesionālo mutes dobuma higiēnu.

Kas notiek, ja vilcināties sazināties ar speciālistu un savlaicīgi neārstējat kariesu?

Progresējošs kariess var izraisīt zoba nerva bojājumus: iekaisumu, kam seko pulpas nekroze un apikāls periodontīts (AP) ar tā sauktā abscesa veidošanos. Šāda veida komplikācijas vairs nevar atrisināt ar vienkāršu plombēšanu – būs nepieciešama sarežģīta sakņu kanālu ārstēšana.  Procedūras laikā tiek zaudēts ne tikai liels daudzums zoba audu, bet arī pats zobs kļūst daudz vājāks. Bieži vien pēc tik ilgas un sarežģītas ārstēšanas ir nepieciešama protezēšana, tas ir, zobu kroņu izgatavošana. Ārstēšanas izmaksas var vairākkārt palielināties, salīdzinot ar neliela kariesa ārstēšanu.

Kā mainās ārstēšanas izmaksas, ja meklējat speciālista palīdzību novēloti?

Jo lielāki ir zoba kronīša defekti, jo vairāk pieaug ārstēšanas izmaksas. Tas ir tāpēc, ka pieaug darba apjoms, ārstēšana kļūst sarežģītāka un nepieciešamas vairākas vizītes pie zobārsta. Tiek ārstēti zoba sakņu kanāli, zobs tiek atjaunots ar piemērotiem materiāliem, nereti arī protezēts ar kroni. Gadījumos, kad ir ļoti lieli zoba kronīša vai saknes bojājumi, zobu vajadzēs izraut un vēlāk veikt implantāciju. Rūpējoties par saviem pacientiem, vienmēr atgādinām, ka, ja kariess netiek savlaicīgi ārstēts, turpmākās ārstēšanas izmaksas var pieaugt pat 15 līdz 30 reižu.

Kas tiek darīts profilaktiskās apskates laikā?

Tiek noteikts, kāda ārstēšana būs nepieciešama. Terapeitiskās ārstēšanas laikā izņem kariozos audus, pēc tam caurumu sagatavo aizpildīšanai. Plombēšanai izmantotie materiāli tiek pielāgoti atkarībā no zoba stāvokļa, cauruma izmēra, zoba krāsas.

Vai zobu kariess ir iedzimts?

Runājot par iedzimtību, mēs drīzāk runājam par atsevišķām pazīmēm, kas palielina kariesa attīstības risku: saspiests zobu  stāvoklis, zobu audu vājums, siekalu sastāvs, daudzums, siekalu samazināšanās vai neesamība (kserostomija),vispārējās saslimšanas, uztura paradumi. Tāpēc laba individuālā un regulāra profesionālā mutes dobuma higiēna, kvalitatīvi zobārstniecības pakalpojumi, nodrošinās pienācīgu zobu veselību.

Kāpēc pēc plombēšanas ir jutīgi zobi??

Pēcoperācijas jutīgums ir izplatīta parādība starpzobu spraugu ārstēšanā. Kad zobā liek  plombi, tiek izmantotas metāla lentītes, lai veidotu labākus kontaktus starp zobiem, novērstu “nokarenas plombes” un noņemtu plombējamā materiāla paliekas, kas var veidot aplikumu. Plombes tiek pulētas ar dimanta diskiem, šīs procedūras nedaudz bojā smaganas, kas var izraisīt jūtīgumu.

Kāpēc mani zobi kļuva jutīgi piesmaganu zonā?

Vai zobu jutīgums un sāpes parādās pēc auksta gaisa ieelpošanas? Vai pēc auksto dzērienu dzeršanas sāpes ir tieši pie smaganām? Tas var būt saistīts ar ķīļveida defektiem, kas ir īpaši jutīgi pret šāda veida kairinājumiem.

Kas ir ķīļveida defekts?

Tie ir nekariozi vairāku blakus esošo vai visu zoba cieto audu bojājumi, ko izraisa pārmērīgs sānu spēks, ko pielietojat košļāšanas laikā vai ieradums spēcīgi sakost zobus. Bojājumi rodas emaljas-cementa pārejas zonā. Mēs zaudējam zoba cietos audus vietā, kur zoba kronītis pāriet saknē un ķīļveida zobu defekti var skart vienu, vairākus vai pat visus zobus.

Kā tiek ārstēti ķīļveida defekti?

Tiek novērtēts mutes dobuma vispārējais stāvoklis, zobu defekti, pārbaudīts sakodiens, zobu protēžu stāvoklis, ja tādas ir, noskaidrots, cik regulāri pacients tīra zobus un vai ievēro mutes dobuma higiēnu. Pēc ķīļveida defektu cēloņa noteikšanas tiek izvēlēta ārstēšana. Ja ķīļveida defektu cēlonis ir zobu zaudējums, ir nepieciešams tos atjaunot pareizai košanas slodzes sadalei. Ja tiek atklāts, ka defekts ir izveidojies nepareiza sakodiena dēļ, ieteicams vērsties pie ortodonta. Ja atklājas, ka pacients nepareizi tīra zobus, vai, ka zobu birste, ko lieto pacients, ir pārāk cieta, pacients tiek apmācīts pareizi tīrīt zobus un tiek piemeklēti atbilstoši individuālie mutes dobuma higiēnas līdzekļi.

Kad faktors, kas izraisa problēmas, tiek novērsts, defekti ne vienmēr pazūd, izņemot zobu jutīgumu.

Laiks jūsu sapņu smaidam?

Viss, kas Jums nepieciešams, ir pierakstīties apmeklējumam!