Implantācija
Zobu implanti ir mūsdienīga alternatīva zobu tiltiņiem, izņemajamām protēzēm, kas ļauj atjaunot gan zobu estētisko, gan košanas funkciju.
Implantācijas laikā, pēc kaula daudzuma noteikšanas ,vajadzīgajā žokļa vietā kaulā izveido dobumu un ievieto implantu. Implants ir titāna vai keramikas (pacientiem ar alerģiju pret metālu) saknei līdzīgas formas skrūve, kam tiek piestiprināta izvēlētā veida protēze. Implants pilda īstas zoba saknes funkciju, un, neradot diskomfortu, ja tiek pienācīgi kopts, parasti kalpo visu mūžu.
Kā notiek implantācijas procedūra?
Implantācijas laikā smaganā tiek veikts iegriezums, tajā tiek ievietots implants, brūce tiek aizšūta un atstāta dzīst. Dzīšanas process ilgst vidēji četrus mēnešus. Pēc tam tiek no jauna atsegts implanta gals un ievietota smaganu formējošā skrūve. Pēc divām līdz trim nedēļām var sākt protezēšanu. Uz implantiem var likt atsevišķu kroņu, tiltu vai cita veida fiksētu protēzi. Gados vecākiem cilvēkiem, kuriem bieži vien savu zobu vairs nav, izņemamās protēzes var fiksēt arī uz implantiem, tādejādi uzlabojot protēžu stabilitāti, atjaunojot košanas un runas funkcijas, kas ir pasliktinājušās zobu izkrišanas dēļ. Pēc implantācijas ir minimāla atgrūšanas iespēja. Šādos gadījumos implants tiek izņemts un pēc brūces sadzīšanas implanta ievietošanu var atkārtot.
Kāpēc izvēlēties zobu implantus?
Implantam piestiprinātie zobu kroņi izskatās kā paša pacienta zobi, nerada diskomfortu, ir izturīgi un ilgmūžīgi. Protezēšana uz implanta nenoslogo blakus esošos zobus, implants pats daļēji sadala košanas slodzi, veicinot žokļa kaula saglabāšanu, apturot tā atrofiju. Tikai ļoti retos gadījumos implantāciju nevar veikt pacienta veselības stāvokļa dēļ.
Kādas procedūras ir jāveic pirms implantācijas?
Pirms implantācijas nepieciešams veikt profesionālu mutes dobuma higiēnu, izārstēt kariesu un periodonta slimības.
Kāds ir pēcoperācijas periods?
Pēc operācijas seja un smaganas var nedaudz pietūkt, var rasties nelielas sāpes. Dažas dienas pēc operācijas lūpas un zods var zaudēt jutīgumu. Visas šīs blakusparādības izzūd dažu dienu laikā, tāpēc par tām nav jāuztraucas. Ja šīs neērtības turpinās ilgāk, nemēģiniet problēmu risināt paši, bet sazinieties ar “ Dental Pluss” zobārstniecības klīnikas speciālistiem.
Vai implantācijas procedūra ir sāpīga?
Nē, tikai nedaudz, pirms operācijas tiek veikta vietējā anestēzija (sāpju mazināšana). Pēc operācijas, kad anestēzijas efekts beidzas, var būt nelielas sāpes, tās var viegli noņemt ar parastajiem pretsāpju līdzekļiem.
Vai ir vecuma ierobežojumi zobu implantācijai?
Implanti nav ieteicami zēniem, kas jaunāki par 18 gadiem, un meitenēm, kas jaunākas par 16-17 gadiem. Citu vecuma ierobežojumu zobu implantācijai nav. Zobu implantus var ievietot tikai tad, ja ir pietiekami daudz kaulaudu. Tas ir obligāts nosacījums, tomēr vislabāk to var izvērtēt “ Dental Pluss” zobārstniecības klīnikas konsultējošais speciālists.
Vai drīkstu ēst tūlīt pēc zobu implantācijas?
3 stundu laikā pēc operācijas nav ieteicams ēst. Izvairieties no cieta un karsta ēdiena, kafijas un alkohola lietošanas operācijās dienā, kā arī no uzkošanas tajā pusē, kur tika ievietots implants, jo košļāšanas laikā anestēzijas ietekmē varat savainot vaigu.
Laiks jūsu sapņu smaidam?